Nikolaos Rusketos - po prostu Nikos

 


nikos_mini.jpg(6kB)NIKOS RUSKETOS urodził się w Zgorzelcu, mieście, w którym w 1916 roku, wówczas miasta niemieckiego przyjechało 6.500 greków  IV Korpus Armii Greckiej  i 500 osob ich rodzin.W 1949 roku ponownie do tego miasta przyjechało około 14 tysięcy uchodźców ze słonecznej  Hellady. Pochodzi z rodziny greckich emigrantów, którzy z powodów politycznych opuścili Grecję, znajdując schronienie w nowej ojczyźnie polsce.Jak się okazało na wiele lat. NIKOS posiada obywatelstwo greckie, a od 1994 r. także polskie, nadane przez ówczesnego Prezydenta RP Lecha Wałęsę. Całe życie związany jest z Polską. W rodzinnym mieście wychowywał się w greckiej tradycji. Jednak chodząc do Zgorzeleckich przedszkoli i szkół razem z polskimi przyjaciółmi wchłonął również polskie zwyczaje. Dlatego mówi, że ma dwie ojczyzny.

Od pierwszej klasy szkoły podstawowej grał na perkusji i śpiewał. Mając 15 lat umiera mu ojciec, który wcześniej kupił mu wymarzony instrument perkusyjny.W 1972 roku   z greckimi kolegami założył grecki zespół Kwiaty Akropolu, z którym koncertował kilka lat i reprezentował swoje miasto - Zgorzelec, odnosząc już wówczas spore sukcesy na przeglądach i festiwalach. Nie zdążył ukończyć szkoły muzycznej do której chodził, gdyż w wieku 17 lat zaczęła się jego zawodowa przygoda z estradą - wielotygodniowe trasy koncertowe i podróże po wielu krajach europy. Pod koniec lat siedemdziesiątych, zaangażowany został przez Kostasa Dzokasa do udziału w koncertach rozpoczynającej wówczas dynamiczną karierę piosenkarki Eleni, z zespołem Prometeusz.

W 1979 r. wraz z mamą i braćmi wyjechał do Grecji.Tam śpiewał i grał w tak zwanych "Kiendrach". Po uregulowaniu spraw z obywatelstwem i wojskiem, po sześciu miesiącach powraca do Polski, do polskiej narzeczonej i do kontynuacji swojego ulubionego zawodu wokalisty. Od 1981 r. do 1989 r. otrzymuje wieloletni kontrakt w Holandii, występując w największych międzynarodowych klubach, wśród międzynarodowej obsadzie artystów. W przerwach z wielkim powodzeniem koncertował w Polsce na wielu imprezach estradowych. Po rozpadzie greckich zespołów występujących na polskiej estradzie jak Hellen, Kwiaty Akropolu, Prometeusz, w 1982 wraz z innymi muzykami tworzą grecką grupę Orfeusz.

Po zmianach w Polsce w 1989 r. powraca na dobre do kraju i otwiera własną działalność impresaryjną istniejącą do dziś obejmującą Polskę i za granicę. Zdobywając doświadczenie i kontakty w krajach Beneluksu, staje się samoistnie firmą podobną do Pagartu. Wysyła na kontrakty za granicę wiele polskich zespołów i artystów. W 2000 roku sprowadza do Zgorzelca jako Gwiazdę III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej niekwestionowanej sławy piosenkarza DEMISA ROUSSOSA. Od tego czasu się przyjaźnią, a NIKOS staje się jego managerem w Polsce. Wystąpili   wspólnie na  kilkunastu koncertach w największych halach i amfiteatrach w kraju. W wielu miastach Polski organizuje Dni Greckie z udziałem wielu znakomitych artystów greckich.

NIKOS RUSKETOS od dziecka promuje w Polsce jak najlepiej swoją drugą ojczyznę Grecję, pomimo że widział ją po raz pierwszy w wieku 21 lat. Niewątpliwie ma poczucie spełniania misji, przez szacunek do swoich rodziców i historii wielkiego narodu greckiego. Nie zatracił swojej tożsamości narodowej.

Jest niewątpliwie Ambasadorem Grecji w Polsce.

Przez zamieszkiwanie Greków w Polsce, udziału wielu greckich formacji na Polskiej estradzie, muzyka grecka niejednokrotnie przeniknęła w Polską muzykę rozrywkową lat 70- i 80-tych. Nie jest też przypadkiem, że dziś w Grecji mieszka ponad 20 tysięcy Polaków. NIKOS organizował również koncerty w Atenach, dla Polonii z udziałem polskich artystów.

W 2006 roku NIKOS RUSKETOS obchodził 30-lecie swojej pracy artystycznej.Na tą okoliczność została nagrana piosenka,"POLSKA GRECJA TO JA".Koncert jubileuszowy odbył się 28 maja 2006 roku, podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu.Publiczność zgotowała Nikosowi prawdziwy jubileusz, śpiewano "Sto lat", były fajerwerki, otrzymał Złotą Płytę od Wydawnictwa Muzycznego  EDAM, drugą Złotą Płytę od Burmistrza Miasta Zgorzelec, otrzymał również dwie nagrody "Zasłużony Dla Powiatu Zgorzeleckiego" i wyróżnienie od  DSAP we Wrocławiu za  "Krzewienie Kultury Greckiej w Polsce".

 Na 30 lecie działalności zespołu ORFEUSZ powstała piosenka zatytułowana 'Powiedz, że to życie' do której muzykę napisał Robert Bartusik a słowa Nikos Rusketos. Do niej powstał również koncertowy teledysk.W tym samym roku zostalal wydany krażek LIVE SONGS.

- NIKOS RUSKETOS jest również tak zwanym restauratorem. Jako jeden z pierwszych artystów w Polsce prowadził od 1991 r. duży lokal nocny, w którym wystąpili ze swoimi recitalami między innymi: Krystyna Prońko, Marcin Daniec, Krzysztof Krawczyk, Ewa Bem, Tadeusz Drozda, Ryszard Rynkowski, Eleni, Grupa Vox i wielu innych. Od 1998 r. prowadzi także restaurację grecką "NAOUSSA" (nazwa partnerskiego ze Zgorzelcem miasta w Grecji ).

- Od 1990 roku jest przewodniczącym Stowarzyszenia Greków w Polsce "DELTA" z siedzibą w Zgorzelcu.

- Od 1995 roku jest już 6 kadencji radnym miasta Zgorzelec.

tablica1.jpg(6kB)- Doprowadził do umieszczenia na budynku Urzędu Miasta w Zgorzelcu tablicy pamiątkowej, na której czytamy: "Grecy przyczynili się do rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego miasta Zgorzelec"

- Przyczynił się do nazwania skweru nad nysą "Bulwarem Greckim".

- Zainicjował nazwanie jednej ze Zgorzeleckich  ulic, imieniem Polsko-Greckiego bohatera - Jerzego Iwanowa Szajnowicza.

- Dzięki niemu w 1999 roku władze Zgorzelca podpisały partnerską współpracę z greckim miastem Naoussa.

- Był pomysłodawcą umieszczenia na cmentarzu komunalnym obelisku upamiętniającego " 600 pochowanych Greków, którym nie było dane ponownie zobaczyć swojej ojczyzny".

- Był inicjatorem, i  w raz z władzami miasta Goerlitz odrestaurowano  i odsłonięto niektóre groby zmarłych greków,  IV  Korpusu Armii Greckiej którzy stacjonowali w obozie w Goerlitz /dziś  polska strona Zgorzelca w latach 1916 do 1919 .

- Upamiętnił obeliskiem miejsce spotkań greków na początku lat 50 tych na Bulwarze Greckim

-Jest kustoszem historii greków w Europa Mieście Gorlitz ‐Zgorzelec.

‐ Doprowadził do odsłonięcia tablicy pamiątkowej w powstałym w 1949 r, Państwowym Domu Opieki Dla Uchodźców z Grecji.

 

tablica2.jpg(7kB)- Jest Dyrektorem i reżyserem już 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej, organizowanym w Zgorzelcu.

- Wraz z Greckimi i Polskimi przyjaciółmi był  inicjatorem  budowy w Zgorzelcu Cerkwi Prawosławnej.

-  Latem 8 lipca 2016 roku powstał z jego inicjatywy  4 metrowy pomnik upamiętniający 100 lecie przyjazdu pierwszych greków do Europa Miasta Zgorzelec Goerlitz -  w miejscu byłego obozu greckiego gdzie

przebywało  w nim około  6.500 żołnierzy  IV Korpusu Armii Greckiej . Obejmował on 28 hektarów. Dziś Park Paderewskiego. 

- W 1999 roku był inicjatorem organizowanego do dziś , Dnia Greckiego w Dziwnowie. Miasto Dziwnów było pierwszym przystankiem Greków w Polsce. Tam w 1949 r. przygotowano tajny szpital dla rannych greków pod kryptonimem "250". Tam też na nowej obcej ziemi poznali się jego rodzice. Założyli w Polsce rodzinę,gdzie przyszło na świat trzech synów.

 NIEKTÓRE Z NAGRÓD ;

- Otrzymał w 2006 nagrode "Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego .

- Otrzymał w 2006 Wyróżnienie od DSAP we Wrocławiu za  Krzewienie Kultury Greckiej w Polsce.  - 

- Otrzymał w 2017 zasłużony  dla EUROPA MIASTA GORLITZ ZGORZELEC .

- Otrzymał w 2017 złoty medal zasłużony dla WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO .

- Otrzymał w 2020 złoty medal za zasługi od Prezydenta RP ANDRZEJA DUDY .

- Otrzymał 2020 roku od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego   Brązowy Medal Zasłużony KULTURZE GLORIA ARTIS .

-Otrzymał w 2021 otrzymał medal zasłużony dla miasta ZGORZELEC.

‐ Otrzymał w 2023 honorowe  odznaczenie Ambasador Gminy Zgorzelec

 - Jest wybranym już  kilka kadencji  członkiem Sieci Samorządowców pochodzenia greckiego , mającego siedzibę i działającego w Grecji i za granicą.

- NIKOS RUSKETOS zapraszany jest na seminaria w Polsce i zagranicą, prezentując doświadczenia w stosunkach Polsko-Greckich oraz historię swoich przodków.

- W Zgorzelcu jest animatorem i organizatorem wielu wydarzeń artystycznych (charytatywnych, jak i komercyjnych): Dzieciom Zgorzelca, Wybory Miss Bobru, Kwisy i Nysy oraz wielkich koncertów z udziałem gwiazd polskiej i międzynarodowej estrady.

NIKOS RUSKETOS jest czołowym artystą i jednym z najpopularniejszych Greków w Polsce.

Filmy z piosenkami teledyski, reportaże i wywiady oglądaj na YouTube.