1c2532
  

NIKOS RUSKETOS
& Grecka Grupa "ORFEUSZ"

GRUPA "ORFEUSZ" to największy i jedyny zawodowy zespół grecki działający w Polsce, grający koncert LIVE, czyli 100% na żywo.


GRUPA ORFEUSZ powstała w 1982 roku po rozpadzie zespołu PROMETEUSZ i ELENI. Do nowego projektu dołączyli muzycy nieistniejących  wówczas już greckich zespołów występujących przez szereg lat na polskiej estradzie jak:" HELLEN", "KWIATY AKROPOLU". W swojej wieloletniej działalności ORFEUSZ dał setki koncertów na terenie Polski i za granicą. ORFEUSZ nie ma odpowiednika na polskim rynku muzycznym.
Liderem zespołu jest charyzmatyczny wokalista  NIKOS RUSKETOS, który wziął udział w dziesiątkach programów radiowych i telewizyjnych. Wydał kilkanaście płyt kompaktowych, oraz nagrał ze swoimi piosenkami wiele teledysków. NIKOS RUSKETOS jest czołowym artystą i jednym z najpopularniejszych Greków w Polsce. W Zgorzelcu, mieście w którym się urodził jest już szóstą kadencję radnym w miejskim samorządzie. Jest promotorem kultury greckiej w Polsce. Zorganizował dziesiątki koncertów estradowych.Jest pomysłodawcą i od 23 lat  Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej  w Zgorzelcu , który jak okrzyknięto odbywa się w Stolicy Greckiej Piosenki w Polsce.Od 1990 roku jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Greków w Polsce z siedzibą w Zgorzelcu.
W 2007 roku podczas obchodów  25 lecia   powstała piosenka "Polska Grecja to ja" z muzyką Jerzego Lichacza i ze słowami Agnieszki Osieckiej  za którą zespół otrzymał kolejną złotą płytę. Zespół został zaproszony przez Bogusława Kaczyńskiego do kilku koncertów zatytuowanych Najpiekniejsze melodie świata z udziałem gwiazd opery przy akopaniamencie orkiestry filharmonii Zabrzańskiej.

Kolejne koncerty jubileuszowe odbyły się na największych scenach Polski, a gościem specjalnym był światowej sławy gwiazdor DEMIS ROUSSOS. Zespół Orfeusz współpracował z tym artystą od 2000 roku, dając   wspólnie kilkanaście  koncertów na największych scenach w Polsce. Wspólny koncert na festiwalu w Sopocie, nagranie programów telewizyjnych plasuje ich w czołówce polskich propozycji estradowych.


Na 30 lecie działalności zespołu ORFEUSZ powstała piosenka zatytułowana 'Powiedz, że to życie' do której muzykę napisał Robert Bartusik a słowa polskie Nikos Rusketos.

Do niej powstał  również teledysk koncertowy.

35 LECIE to czas wydania podwójnego albumu  jeden z piosenkami po polsku a drugi po grecku.

Nikos Rusketos przyjaźni się i współpracuje z całą plejadą gwiazd polskiej, greckiej i światowej estrady jak: Krzysztof Krawczyk,Grupa Feel, Marcin Daniec,Maryla Rodowicz, Andrzej Czerniewski, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Tadeusz Drozda, Kabaret Ani Mru Mru, Czerwone Gitary, Ryszard Rynkowski i wielu innych. Współpracuje z greckimi gwiazdami jak: Demis Roussos, Elena Paparizou - laureatka festiwalu Eurowizji 2005, Angela Zilia i Bessy Argiraki (laureatki Sopot Festiwal), Paulos Raptis, Kostas Turnas, Pasxalis, Petros Gaitanos, Dakis, Mando, - to oni uświetniają swoimi recitalami Dni Greckie organizowane w wielu miastach w  Polsce.

W drodze do popularności pomogli mu wspaniali przyjaciele, ANDRZEJ KOSMALA - kompozytor, autor tekstów, właściciel studia nagraniowego, manager Krzysztofa Krawczyka oraz MARIAN BACHRYJ - przyjaciel i najdynamiczniejszy organizator w Polsce .

Zespół ORFEUSZ, przez cały okres swojej działalności, kilka razy zmienił niektórych muzyków, wokalistki i tancerki. Spowodowane to było wyjazdami na stałe członków zespołu do Grecji, jak również poszukiwał własny i j niepowtarzalny dla siebie styl, który mógł ich wyróżniać na polskim rynku muzycznym.

Dziś ORFEUSZ to siedmioosobowy zespół -   grających i śpiewających na żywo muzyków, znakomita wokalistka, pełne ekspresji śpiewające tancerki i gwiazda wśród piosenkarzy greckich

NIKOS RUSKETOS.

Członkowie zespołu to Grecy urodzeni w Polsce oraz polscy przyjaciele - muzycy, soliści , którzy występują w Orfeuszu od wielu lat.. Śmiało można więc zaryzykować i powiedzieć, że to

grecko - polski zespół.

 

 


ORFEUSZ otrzymał wiele nagród, między innymi nagrodę "VICTORA" za działalność na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci.
Zespół jest gorąco oklaskiwany na największych salach koncertowych i amfiteatrach. Wiele ich piosenek stało się przebojami. Śpiewają znane i lubiane na świecie greckie przeboje oraz piosenki napisane dla Nikosa, śpiewane po polsku i grecku. Wiele utworów stworzyli polscy kompozytorzy, JERZY LICHACZ, BOGDAN STARZYŃSKI.
Polskie teksty napisali WIESŁAW WOLNIK, ANDRZEJ SILSKI, JANUSZ WEGIERA, AGNIESZKA OSIECKA, JANUSZ SZCZEPKOWSKI.
NIKOS RUSKETOS jest organizatorem i gospodarzem już XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu - mieście, w którym dwa razy przyjęto greków..W 1916 roku przyjechało 7.000 greków IV Korpusu Armii Greckiej a w 1949 roku osiedliło się prawie 14 tysięcy przybyszów z Hellady..Dlatego też Zgorzelec okrzyknięty został stolicą greckiej piosenki w Polsce.

Niegdyś sztuka starożytnej Grecji wywarła przemożny wpływ na architekturę, rzeźbę i kulturę całego cywilizowanego świata, tak teraz od wielu lat greckie piosenki dokonują tego samego na swoim rozrywkowym odcinku.

Polska publiczność,wręcz cały świat od dziesiątek  lat uwielbia grecką kuchnię, filmy,,tańce i piosenki. Dlatego też grecka muzyka ma trwałe miejsce w światowym repertuarze estradowym.

NIKOS RUSKETOS i kultowy zespół ORFEUSZ jest niekwestionowanym ambasadorem tej muzyki w Polsce.

ŚPIEWA POLAKOM O GRECJI.

Zorba, Sirtaki, Hasaposerwiko - to tańce i melodie, które zawsze rozbawiają najbardziej wybredną publiczność. Tańce Cifteteli i Zembekiko z rytuałem tłuczenia talerzy, to prawdziwa grecka zabawa, do której wciągana jest publiczność.Część z nich przebrana w greckie stroje "Udaje Greka".Wiązanka hitów greckich, niezapomniane piosenki Demisa Roussosa, i przeboje Orfeusza - to kolejna porcja sprawdzonej muzyki.

Znakomite brzmienie greckich instrumentów bouzouki, połączone z elektrycznymi gitarami, dynamiczne tańce i choreografia, wiele różnorodnych kostiumów, nowoczesne brzmienie zespołu grającego na żywo, daje zaskakujący i porywający program składający się na znakomity koncert, jedynej profesjonalnej grupy Greckiej w Polsce.

Na koncertach nie brakuje przebojów NIKOSA RUSKETOSA, śpiewanych z publicznością po polsku, jak: "Ech, bogatym być", "Nie mów mi do widzenia","Polska Grecja to ja","Noc ma taką dziwną moc","Dzielnica portowa", "Proszę wróć", "Dopóki jeszcze jesteśmy razem","Powiedz że to życie"  i wiele innych.

Całość koncertu to grecka i polska muzyka popowa, rockowa, ludowa, połączona z bouzouki w nowych aranżacjach, i w klasycznych greckich klimatach.

Koncert NIKOSA RUSKETOSA i zespołu ORFEUSZ to barwny, dynamiczny i niepowtarzalny koncert, oklaskiwany przez szeroką rzeszę widzów.

NIKOS RUSKETOS w czerwcu 2011 roku obchodził

35 - LECIE PRACY ESTRADOWEJ.

W 25 rocznicę  zespołu została nagrana piosenka,

"POLSKA GRECJA TO JA"

Koncert jubileuszowy odbył się 28 maja 2006 roku, podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu.

Publiczność zgotowała Nikosowi prawdziwy jubileusz, śpiewano "Sto lat", były fajerwerki, otrzymał Złotą Płytę od Wydawnictwa Muzycznego EDAM, drugą Złotą Płytę od Burmistrza Miasta Zgorzelec, otrzymał również dwie nagrody "Zasłużony Dla Powiatu Zgorzeleckiego" i wyróżnienie od DSAP we Wrocławiu za "Krzewienie Kultury Greckiej w Polsce".

Na Festiwalu Piosenki w Sopocie w 2006 roku organizowanym przez telewizję TVN, Nikos Rusketos i ORFEUSZ wystąpili na jednej scenie wspólnie z DEMISEM ROUSSOSEM. 

 Na 30 lecie zespołu  powstaje album LOVE SONGS

 Na 35 rocznicę powstania zespołu ORFEUSZ  w lipcu 2017 roku wydany został podwójny album.Jeden krążek z nowymi piosenkami śpiewanymi po grecku a drugi z największymi przebojami śpiewanymi po polsku.

ORFEUSZ zapraszany jest do udziału w najlepszych programach telewizyjnych, imprezach masowych w ramach dni miast, dożynek, festiwali, wielkich festynów, piknikach, kongresach, prestiżowych balach, gdzie występuje wspólnie z całą plejadą gwiazd polskiej i międzynarodowej estrady.

Filmy z piosenkami i wywiadami oglądaj na YouTube.